Jdi na obsah Jdi na menu
 


Květiny

 Každá správná holka by měla mít ráda květiny.Já mám ráda Růže,Orchidej,Lilie,Kosatce atd.Jsou hezky barevné a voní ,některé ale smrdí.Rostliny jsou pro nás důležité.Probíhá takz. FOTOSINTÉZA.Rostliny vdechudí oxid uhličitý a vydechijí Kyslík ,my vdechujeme kyslík a vydechujeme oxid uhličitý.Proto jsou po nás důležité.Já na květinách vidím ale mnohem víc.Říkám si ,že je to krásná věc,Že je to krásný život.Květiny jsou hezké a když vidím ve filmech jak kluk dává holce květinu hned se na ní mrknu a říkám si ,že ta květina musí být výjimečná ,protože  ji dostala a dárek jako květina je ten nejhezčí dárek.Květiny jsou dekorativní ,ale jsou úchvatné a někdy i šokující.Já květiny zbožňuji a do komentářů mi můžete napsat jaké květiny máte radi vy ;) a teď vám sem napíšu něco o Orchideji a o Kosatci ;)

ORCHIDEJ 

Květy jsou jednotlivé nebo v květenstvích, pokud v květenstvích, pak se jedná zpravidla o latyhroznyklasyhlávky či okolíky. Květy jsou často podepřeny listeny, jsou velmi nepravidelné, souměrné, zygomorfníSemeník je často zkroucený a otáčí tak květ o 180°, proto dolní pysk (labellum) je ve skutečnosti horní a hovoříme proto o tzv. zdánlivě dolním. Okvětí je vyvinuto, zpravidla 6 okvětních lístků ve 2 přeslenech, jen vzácně rozlišeny na kalichkorunu, zpravidla volné nebo na bázi srostlé. Dolní (zdánlivě dolní) okvětní lístek vnitřního přeslenu často vytváří pysk (labellum), který je různého tvaru, někdy vzadu s ostruhou. U některých druhů je pysk uprostřed zaškrcený a potom (zdánlivě) dolní část se nazývá epichil a horní část hypochil.

Tyčinky jsou 3, ale většinou jsou srostlé s čnělkou v 1 útvar, který se nazývá sloupek (gynostemium). Na přední straně sloupku je mističkovitě prohnutáčnělka s výrůstkem, který se nazývá zobánek (rostellum). Na zobánku jsou 1-2 žlázky, které jsou spojeny stopkovitou nožkou (caudicula) s tzv.brylkou. Brylka je útvar složený ze slepených pylových zrn jednoho prašníkuGyneceum je složeno ze 3 plodolistů, je parakarpní, semeník je spodní.Plod je zpravidla suchý, vzácně dužnatý, většinou pukavý, vzácně nepukavý, převážně tobolka, vzácně bobule. Tobolka zpravidla obsahuje velké množství semen, která jsou velmi drobná. Embryo je slabě diferenciované, semena jsou nedokonalá. Rostlina se totiž v počátečním vývoji vyživujeheterotrofně s pomocí určitého druhu houby.Listy jsou někdy nahloučeny na bázi, jindy nikoliv, jsou jednoduché, řapíkaté nebo přisedlé, střídavé (jen vzácně vstřícné nebo v přeslenech), uspořádané spirálně nebo dvouřadě, s listovými pochvamiČepele listů jsou celokrajné, ploché či žlábkovité nebo svinuté, někdy jsou dokonce kožovité nebo dužnaté, kopinaté, podlouhlé až vejčité, žilnatina souběžná. Zvláště u nezelených saprofytických rostlin jsou listy redukovány na šupiny.

A tady je Kosatec 

  • Kosatec žlutý je vytrvalá rostlina, jejíž výška se pohybuje v rozmezí 50 – 150 cm.
  • Vyrůstá z tlustého plazivého a rozvětveného oddenku, tvořícího propletenou síť jednotlivých ramen o průměru 1 – 4 cm, s kořeny, sahajícími do hloubky 10 – 20 cm, výjimečně až 30 cm.
  • Listy jsou dvouřadě uspořádané s mečovitým tvarem, kratší nebo stejně dlouhé (obvykle 50 – 100 cm) jako stonek, ke kterému jsou obráceny hranou, široké 1 – 3 cm. Zbarvené jsou světle zeleně.
  • Stonek je okrouhlý a na jeho konci je několik květů.
  • Květy 8 – 10 cm v průměru, jsou žluté (vzácně až bílé), vnější 3 okvětní plátky jsou na vnitřní straně tmavě žilkované, bez chlupů a větší než vnitřní plátky, které jsou vzpřímené.
  • Kvete v květnu až červnu.
  • Plodem je podlouhlá, trojboká tobolka. Semena jsou světle hnědá, tečkovaná, okrouhlého, zploštěle diskovitého tvaru o průměru 2 – 5 mm a tloušťce 0,5 – 3 mm.
  • Šíří se buď vegetativně pomocí oddenku nebo semeny, která jsou rozšiřována vodou nebo ptáky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Koment

(Andys, 16. 7. 2012 19:27)

Já mám nejraději fialky kdyby prodávali parfém s jejich vuni hned bych si ji koupila

Re: Koment

(Bonny, 17. 7. 2012 21:45)

To věřím ,ale v Rossmanu by mohli mít ;) Já mám Fialky taky ráda ;)

 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 15065
Měsíc: 135
Den: 4